Při nemoci

Pokud Vaše dítě onemocní a Vy se domníváte, že je vhodné vyšetření lékařem, navštivte nás v hodinách určených pro nemocné. Pokud nás z jakéhokoli důvodu nestíháte v těchto hodinách navštívit, nejlépe zavolejte a domluvte si čas mezi prevencemi, nebo se poraďte na postupu či návštěvě na druhý den. Zdravé děti přicházející na preventivní prohlídku se nechtějí potkávat s dětmi akutně nemocnými.

V případě akutního onemocnění máme v ordinaci k dispozici přístroj ke stanovení CRP (C-reaktivní protein). Nejčastěji se CRP stanovuje při onemocnění s horečkou – aby výsledek měl dostatečnou výpovědní hodnotu, měla by horečka nad 38st. C trvat ideálně alespoň 24 hodin (CRP se v krvi zvyšuje postupně). Dle výsledné hodnoty CRP se rozhodujeme, zda nasadíme antibiotickou terapii. Ke stanovení je potřeba kapka krve z prstu, výsledek je k dispozici do 2 minut.

Další z vyšetřovacích možností v naší ordinaci je vyšetření na přítomnost streptokoka v krku (streptest). Vyšetření se provádí z výtěru z krku a výsledek je do 5 minut (oproti standardnímu výtěru z krku, který trvá minimálně 2 dny). Pozitivní výsledek znamená přítomnost bakterie Streptoccocus pyogenes v krku a ve většině případů se předepisují antibiotika.

V ordinaci máme možnost v případě potřeby podat léčebnou inhalaci.

Plánované odběry krve děláme po objednání ráno od 7:30 do 8:00. V akutním případě můžeme krevní odběry udělat i během dne.


Rady ohledně domácí péče některých onemocnění v sekci Domácí péče (👉 zde).