Meningokokové infekce

MENINGOKOKY čili bakterie Neisseria meningitidis způsobují závažnou život ohrožující infekci tzv. invazivní meningokokové onemocnění – to se projevuje jako meningitida (zánět mozkových blan) či sepse (celková infekce organismu).

Jedná se o vzácné onemocnění, ale extrémně nebezpečné. Jde o jedno z mála onemocnění, které dokáže v řádu několika hodin i přes intenzivní lékařskou péči způsobit úmrtí či velmi závažné trvalé následky. Onemocnění začíná nespecifickými příznaky, které na počátku často vedou k bagatelizaci stavu (horečka, bolest hlavy, ztuhlost šíje, spavost – malátnost). V době specifičtějších příznaků onemocnění (petechie – prokrvácená místa v kůži, porucha vědomí) je již onemocnění značně pokročilé a jedinec se ocitá v ohrožení života. Onemocnění probíhá rychle – náhle z plného zdraví během několika hodin nemocný upadá do bezvědomí a šokového stavu. Časté jsou závažné komplikace po překonání infekce – amputace končetin, poruchy ledvinných funkcí (s nutností doživotní dialýzy), hluchota, epileptické záchvaty, mentální postižení. Průběh onemocnění je hezky ukázán na tomto krátkém instruktážním 👉 videu.
Nejohroženější skupinou jsou děti do 1 roku a adolescenti.

Zdroj: https://gskpro.com/cs-cz/

V roce 2019 onemocnělo v ČR celkem 49 jedinců: do 19 let bylo 26 dětí, z toho do 1 roku bylo 10 dětí. V roce 2019 byla celkem 3 úmrtí (2 z toho u dětí do 1 roku).
Za posledních 10 let byla v ČR průměrná smrtnost 9% a trvalé následky mělo 20% přeživších.
👉 Meningokokové onemocnění (statistika SZÚ za rok 2019)

Meningokoky se dělí podle povrchové struktury do několika skupin – onemocnění způsobují meningokoky skupin A, B, C, W, Y.
V ČR jsou nejčastěji příčinou onemocnění meningokoky skupiny B a C.

OČKOVAT ČI NEOČKOVAT?
Očkování je jediná efektivní prevence, jedná se o závažné, život ohrožující onemocnění, které i přes včasnou intenzivní péči může vést k závažným komplikacím nebo dokonce úmrtí.

Zdroj: https://gskpro.com/cs-cz/

👉 Souhrn informací o meningokokových onemocněních (jedná se o firemní stránky GSK, ale důležité informace jsou zde popsány velmi pěkně a přehledně)
👉 Meningokoky (FN Brno, MUDr. Pavelka)


Z medií:

👉 Meningokoková infekce: nemoc, u které jde o minuty (ČT24, MUDr. R. Maďar, 2.9.2015) – od roku 2022 je plně hrazeno ze zdravotního pojištění očkování proti všem typů meningokoků u dětí 0-2 roky a 14-15 let
👉 U zákeřného meningokoka rozhodují minuty (Novinky. cz 17.5.2019)