Plané neštovice

Plané neštovice (varicella) je celosvětově rozšířené vysoce nakažlivé infekční onemocnění.
Původce: virus varicella-zoster
Nejčastěji onemocní děti od 3 do 10 let, častěji se plané neštovice vyskytují v zimě a brzy na jaře.
Příznaky: Typickým příznakem onemocnění je vyrážka. Jeden až dva dny před výsevem vyrážky se může objevit horečka, únava, ztráta chuti k jídlu a bolest hlavy. Vyrážka se vysévá ve vlnách po dobu 2 – 6 dnů, svědí a postupně se mění v puchýřky a stroupky. K výsevu dochází nejčastěji nejprve v oblasti hlavy (obličej, vlasy, víčka), později na hrudníku a zádech, poté se rozšiřuje po celém těle, může se objevit i na sliznici úst, na očním víčku nebo v oblasti genitálií. Komplikace onemocnění, zejména zánět mozečku, mozku a míchy, nebo sekundární bakteriální zánět plic, nebo bakteriální infekce kůže a měkkých tkání a krvácivé stavy, hrozí zejména u dětí do 1 roku života, u dospělých osob nad 20 let, u gravidních žen a osob se sníženou obranyschopností.

typický puchýřek
celotělový výsev

Po prodělání onemocnění přetrvává virus v nervových zakončeních. Kdykoli během života při poklesu imunity může docházet k reaktivaci viru, která se projeví jako pásový opar.

pásový opar

Inkubační doba: od 10 až 21 dní.
Zdroj: nemocný člověk
Přenos: Onemocnění se přenáší přímým stykem s nemocnou osobou, virus je obsažen v tekutině puchýřků a v sekretu z horních cest dýchacích. Možný je i nepřímý přenos prostřednictvím předmětů kontaminovanými sekrety dýchacího traktu nebo obsahem puchýřků. Nákaza je přenosná i z matky na plod během těhotenství i během porodu.
Období nakažlivosti: začíná 2 dny před výsevem vyrážky, trvá obvykle 7 dní od začátku výsevu a končí, pokud jsou již všechny puchýřky ve stadiu stroupku.
Po prodělaném onemocnění vzniká doživotní imunita, ale vzácně se mohou vyskytnout i opakovaná onemocnění.

Zdroj: www.szu.cz

Prevence: Pro prevenci planých neštovic jsou dvě dávky vakcíny proti planým neštovicím ve více než 90 % účinné. Očkování tedy nemusí očkovaného vždy ochránit před onemocněním, ale ve srovnání s neočkovanými jedinci probíhá infekce mírně s menším počtem kožních lézí a s nižší horečkou.

Vakcína:

  • lze očkovat od 9 měsíců věku
  • schéma: 2 dávky v odstupu minimálně 6 týdnů