Pneumokokové infekce

PNEUMOKOKY čili bakterie Streptococcus pneumoniae způsobuje celou škálu onemocnění, od zcela lehkých až po život ohrožující. Jedná se o bakterie, které se v neopouzdřené formě běžně vyskytují na sliznici dýchacích cest (až u 70% dětí). Pokud se opouzdří, tak způsobují různě závažná onemocnění – záněty vedlejších nosních dutin, záněty středního ucha, zápaly plic, hnisavé záněty mozkových blan, sepse (celková infekce organismu). Zdrojem onemocnění je jiný nemocný (přenos je vzdušnou cestou), nebo onemocnění vzniká u bacilonosiče po předchozím oslabení imunitního systému (často předchází méně závažná virová infekce).

RIZIKOVÉ SKUPINY: děti do 2 let věku, senioři nad 65 let

Nejčastější onemocnění způsobené pneumokoky je v dětské populaci zánět středního ucha. Spolu s bakterií Haemophilus influanzae (očkujeme proti ní v povinné vakcíně INFANRIX HEXA) je pneumokok původcem většiny zánětů středouší u dětí. Po zavedení očkování proti pneumokokům, resp. jeho úhrady z veřejného zdravotního pojištění, došlo výrazně k poklesu této diagnózy v dětské populaci. Středoušní zánět je velmi bolestivé onemocnění s horečkou, nutností je terapie antibiotiky, někdy je potřeba provést paracentézu („propíchnutí bubínku“). V době nemoci trpí dítě poruchou sluchu, onemocnění se často vrací.

👉 Invazivní pneumokokové onemocnění v ČR v roce 2018 (zdroj: SZÚ)

OČKOVÁNÍ je účinnou prevencí – po jeho zavedení došlo nejen k výraznému poklesu zánětů středouší u dětí, ale i k poklesu nejzávažnějších forem onemocnění (zánět mozkových blan, sepse). Očkování je doporučeno nejen rizikovým skupinám (viz výše) a jedincům s chronickým onemocněním (zejm. vysoký tlak, cukrovka, astma). Přínosem je očkování v každém věku a je doporučeno cestovatelům.
Očkování je od 12.3.2024 u dětí hrazeno z veřejného zdravotního pojištění ve schématu 2 + 1 při zahájení očkování nejpozději do 5. měsíce (4 měsíce + 30 dní), 2. dávka musí být aplikována do 7. měsíce (6 měsíců + 30 dní). Nedonošené dětí (méně než 37+0) se očkují ve schématu 3+1.

Vakcíny:

  • proti 15 sérotypům pneumokoka
  • proti 13 sérotypům pneumokoka