Rotavirové infekce

RORAVIRY způsobují akutní průjmová onemocnění – rotavirové gastroenteritidy.

Před zavedením očkování byly rotaviry celosvětově nejčastější příčinou závažných akutních gastroenteritid u dětí mladších 5 let, u nichž byla nutná hospitalizace. V České republice pozorujeme nejvyšší výskyt rotavirových infekcí v zimních a jarních měsících (únor – květen).
Příznaky: Onemocnění je provázeno průjmy, horečkou a zvracením. Obvykle nemoc začíná náhle opakovaným zvracením. Během 24 hodin se přidává vodnatý průjem s velkým objemem a četností produkovaných stolic, horečka. Nejzávažnější průběh onemocnění bývá u dětí do 5 let při prvním kontaktu s touto nákazou a u osob starších 65 let.

Inkubační doba: Inkubační doba trvá 1-3 dny (většinou méně než 48 hodin).
Zdroj nemoci: nemocný člověk (ve stolici akutně nemocných jsou rotaviry přítomny ve vysokém množství, viry jsou stolicí vylučovány i dva dny před začátkem průjmu a do deseti dnů po odeznění příznaků)
Přenos: Přenos nákazy probíhá velice snadno, nejčastěji fekálně-orální cestou tzn. pomocí kontaminovaných rukou nebo předmětů, především při nedostatečné hygieně po použití toalety. Je možné se nakazit také od jedince, u kterého nákaza probíhá lehce nebo bezpříznakově.

👉 Odpovědi na často kladené otázky ve vztahu k rotavirovým gastroenteritidám (©SZÚ)

OČKOVÁNÍ

Od roku 2007 je v České republice Českou vakcinologickou společností očkování proti rotavirům doporučeno všem zdravým kojencům. Účinnost vakcín v běžné populaci dosahuje 70-90%. Očkování má zejména chránit proti středně těžkým až těžkým průběhům rotavirových průjmovitých onemocnění a je vhodné jej zahájit co nejdříve, aby byla zajištěna časná ochrana proti přirozené infekci rotaviry. Očkování je považováno za nejúčinnější způsob prevence proti průjmovitým onemocněním, která jsou způsobena rotaviry.

K dispozici jsou 2 vakcíny. Jedná se o vakcíny, které se aplikují do úst.

  • SCHÉMA: 3 dávky s odstupem 1 měsíce
  • Doplatek: cca 1400 Kč (dle aktuální ceny vakcíny)
  • SCHÉMA: 2 dávky s odstupem 1 měsíce