Onemocnění dýchacích cest

RÝMA
V případě rýmy jako první využijte k očištění nosní sliznice mořskou vodu. Opakovaně během dne si mořskou vodu stříkejte do obou nosních dírek. Mořská voda ani při delším používání nevysušuje a nepoškozuje nosní sliznici, je vhodná i pro nejmenší kojence. Kojencům odsávejte nos nástavcem na vysavač. Ruční odsávání není efektivní a prodlužuje onemocnění.
Pokud má dítě hlenohnisavou rýmu („zelená rýma“), většinou je to spojeno s ucpaným nosem a zhoršeným dýcháním, můžete na několik dní použít dekongescenční kapky do nosu (Olynth, Nasivin, Otrivin,..). POZOR tyto kapky užívejte jen 3-5 dní a vyvarujte se častému a opakovanému použití. Při opakovaném a dlouhodobém používání to vede k poničení nosní sliznice a poruše čichu. Ideální je i při hlenohnisavé rýmě používat jen mořskou vodu, ale častěji a intenzivně. Sliznice se časem vyhojí i na této terapii a nosní sliznici touto terapií nepoškozujete. Pomocnou léčbou může být i aromaterapie – eukalyptus, máta, rýmovník apod.

KAŠEL
Je nutno rozlišit, zda se jedná o kašel vlhký (s vykašláváním hlenů) či suchý (dráždivý, někdy v záchvatech, častěji večer a v noci).

VLHKÝ KAŠEL
Při vlhkém kašli chceme léky podpořit vykašlávání hlenů a tím urychlit vyhojení sliznice dýchacích cest. Příčinou vlhkého kašle je nejčastěji zánět průdušek. Někdy kašel s hleny může způsobovat i větší tzv. zadní rýma se zatékáním hlenů z nosu do nosohltanu.
Přípravky: Mucosolvan, Ambrobene, ACC, Robitussin expectorans,..
Přípravky se užívají většinou 2x denně, první dávka ráno, druhá nejpozději v 16 hod (nemá se dávat před spaním, protože podporuje odkašlávání).
Přírodní terapie: cibule nakrájená nadrobno, zasypat cukrem a od druhého dne 2x denně užívat sladkou šťávičku, kterou cibule pustí, cibulový čaj
Žádoucí je díte přes den podporovat ke kašli, nutný je dostatečný pitný režim.

SUCHÝ KAŠEL
Suchý kašel je nejčastěji způsoben zánětem ve velkých dýchacích cestách – průdušnice, oblast hrtanu a hlasivek, někdy je provázen chrapotem. Suchý kašel bývá častěji navečer a v noci, ale záchvaty se mohou vyskytovat i přes den. Medikamenty na suchý kašel mají snižovat pohotovost ke kašli, nicméně účinnost těchto prostředků je obecně velmi nízká, dráždivý kašel se velmi špatně ovlivňuje. Stejně důležité jako léčivé přípravky jsou doplňková opatření – často větrat, nepobývat v přetopené místnosti, něco mokrého mít přes postel / topení, doplňovat tekutiny, mít zvýšenou polohu hlavy při spánku, někdy pomáhá též Priesnitzův obklad na krk.
Přípravky: Stoptussin, Tussin, Stopkašel, Robitussin,..
Většina přípravků se dá užívat 3-4x denně.

Doplňkem k léčbě kašle mohou být léky na alergii. Fungují tak, že zmírňují otok sliznice dýchacích. Mezi volně prodejné přípravky patří Fenistil kapky, Analergin, Zyrtec.