Jedná se o nejčastější příčinou návštěvy u dětského lékaře.
Rýma s kašlem a mírně zvýšenou teplotou patří mezi infekce vyvolané pestrou škálou respiračních virů, nejčastěji se vyskytují v chladném podzimně-zimním období. Chladné prostředí onemocnění nezpůsobuje, ale lidé se v zimě více shromažďují v uzavřených prostorách, v nichž nemocný snadno přenosnou infekci při kašli a smrkání rychle šíří na zdravé jedince ve svém okolí. Jako první onemocní zpravidla děti, které jsou v předškolním nebo školním kolektivu navzájem v úzkém kontaktu, ruce si často nemyjí a šíří nákazu jak mezi sebou, tak jsou i zdrojem infekce v rodině.
Inkubační doba je krátká: hodiny až 3 dny. Virů, které respispirační nákazy způsobují, jsou desítky až stovky typů. To vysvětluje častou recidivu onemocnění v kolektivech dětí. Každé dítě „má jiný virus“, který nově uzdraveným předá a vzhledem ke krátké inkubační době toto uzdravené dítě někdy jen v řádu několika hodin opět onemocní. Příznaky bývají stejné nebo podobné, ale jsou způsoben „jiným virem“ a proto prokupne nová nákaza.
Protože ve většině případů (95-98%) se jedná o virové onemocnění, tak na tato onemocnění antibiotika nefungují (antibiotika léčí jen bakteriální infekce).
RÝMA
V případě rýmy jako první využijte k očištění nosní sliznice mořskou vodu. Opakovaně během dne mořskou vodu stříkejte do obou nosních dírek. Mořská voda ani při delším používání nevysušuje a nepoškozuje nosní sliznici, je vhodná i pro nejmenší kojence. Kojencům odsávejte z nosu nástavcem na vysavač. Ruční odsávání není efektivní a prodlužuje onemocnění.
Pokud má dítě hlenohnisavou rýmu („zelená rýma“), což je většinou spojeno s ucpaným nosem a zhoršeným dýcháním, můžete na několik dní použít dekongescenční kapky do nosu (Olynth, Nasivin, Otrivin,..). POZOR tyto kapky užívejte jen 3-5 dní a vyvarujte se častého a opakovaného použití. Opakované a časté používání těchto kapek vede k poničení nosní sliznice a poruše čichu. Ideální je i při hlenohnisavé rýmě používat jen mořskou vodu, ale častěji a intenzivně. Sliznice se časem vyhojí i na této terapii a nosní sliznici touto terapií nepoškozujete. Pomocnou léčbou může být i aromaterapie – eukalyptus, máta, rýmovník apod. Pokud doma máte inhalátor, můžete několikrát denně inhalovat Vincentku.
KAŠEL
Je nutno rozlišit, zda se jedná o kašel vlhký (s vykašláváním hlenů) či suchý (dráždivý, někdy v záchvatech, častěji večer a v noci).
SUCHÝ KAŠEL
Suchý kašel je nejčastěji způsoben zánětem ve velkých dýchacích cestách – průdušnice, oblast hrtanu a hlasivek, někdy je provázen chrapotem. Suchý kašel bývá častěji navečer a v noci, ale záchvaty se mohou vyskytovat i přes den. Léky na suchý kašel mají snižovat pohotovost ke kašli, nicméně účinnost těchto prostředků je obecně velmi nízká, dráždivý kašel se velmi špatně ovlivňuje. Stejně důležité jako léčivé přípravky jsou doplňková opatření – často větrat, nepobývat v přetopené místnosti, něco mokrého mít přes postel / topení, doplňovat tekutiny, mít zvýšenou polohu hlavy při spánku, někdy pomáhá též Priesnitzův obklad na krk.
Přípravky: Stoptussin, Tussin, Stopkašel, Robitussin,..
Pokud vlastníte inhalátor, částečnou úlevu zajistí inhalace s Vincentkou, nebo lze při urputném dráždivém kašli na recept předepsat kortikoid (Dexamed), který do Vincentky přidáte, tyto inhalace jsou vhodné i před spaním či v noci při záchvatu kašle.
LARYNGITIDA
Typem suchého kašle je kašel laryngeální – popisovaný jako štěkavý nebo kokrhavý. Tento kašel přichází náhle v noci, probudí dítě ze spánku. Někdy začne kašel z plného zdraví dítěte, někdy má dítě již pár dní rýmu a poté se objeví laryngeální kašel. Záchvat laryngeálního kašle přichází obvykle 1-3 noci po sobě. Typickým obdobím pro laryngitidu je jaro a podzim. Původcem laryngitidy jsou různé skupiny virů, tedy opět antibiotika laryngitidu nevyléčí.
Co dělat, když dítě takto dráždivě kašle? Otevřít okno (chladný vzduch), dítě obléknout a posadit ho k oknu a snažit se ho zklidnit, aby nekašlalo, případně dát Priessnitzův obklad na krk. Pokud je venku teplejší počasí lze dýchat chladný vzduch z mrazáku.
Pokud dítě mívá laryngitidy opakovaně, je vhodné si koupit inhalátor a podat v případě laryngitidy inhalaci s kortikoidem a adrenalinem (na recept). Pokud ani tak nedojde ke zklidnění, podávají se rychle účinkující kortikoidy (Fortecortin – na recept).
VLHKÝ KAŠEL
Při vlhkém kašli chceme léky podpořit vykašlávání hlenů a tím urychlit vyhojení sliznice dýchacích cest. Příčinou vlhkého kašle je nejčastěji zánět průdušek. Někdy kašel s hleny může způsobovat i větší tzv. zadní rýma se zatékáním hlenů z nosu do nosohltanu (dítě kašle jen po ránu).
Přípravky: Mucosolvan, Ambrobene, ACC, Robitussin expectorans,..
Přípravky se užívají většinou 2x denně, první dávka ráno, druhá nejpozději v 16 hod (nemá se dávat před spaním, protože podporuje odkašlávání).
Pokud vlastníte inhalátor, můžete inhalovat Mucosolvan/Ambrobene (speciální přípravek vhodný do inhalátorů), ideálně 2x denně.
Přírodní terapie: cibule nakrájená nadrobno, zasypat cukrem a druhý den 2x užít sladkou šťávičku, kterou cibule pustí, příp. cibulový čaj
Žádoucí je díte přes den podporovat ke kašli, nutný je dostatečný pitný režim.
DOPLŇUJÍCÍ LÉČBA ONEMOCNĚNÍ DÝCHYCÍCH CEST
Doplňkem k léčbě kašle mohou být léky na alergii. Fungují tak, že z mírňují otok sliznice dýchacích cest. Dají se užívat i jen při rýmě – zde je s výhodou podáváme na noc, aby se dítě lépe vyspalo. Mezi volně prodejné přípravky patří Fenistil kapky (lze i u kojenců), Analergin, Zyrtec.