Chřipka

CHŘIPKA je virové onemocnění vyvolané viry chřipky A, B a C. Ty napadají horní i dolní cesty dýchací. Onemocnění začíná náhle, je provázeno horečkou (často i nad 39°C), schváceností, bolestmi hlavy, svalů, dýchacími obtížemi (nejčastěji kašel bez vykašlávání). Méně obvyklé jsou bolesti v krku, rýma a kašel s vykašláváním hlenu. U dětí se může objevit zánět středního ucha. Nekomplikovaná forma odezni sama zhruba do 1 —2 týdnů. K nejzávažnějším komplikacím patří zápal plic (vyvolaný chřipkovým virem nebo nasedající bakteriální infekcí) a postižení srdce. Komplikované onemocnění může mít i smrtelný průběh.

JAK SE CHŘIPKA ŠÍŘÍ?
Chřipka se šíří především kapénkovou infekcí. Inkubační doba je několik hodin až 5 dní, nejčastěji však 1- 2 dny. Bránou vstupu infekce do organismu je sliznice nosohltanu a oční spojivky. Nejrizikovější je úzký kontakt s kašlajícím nemocným. Virus přežívá v prostředí až 14 dní, je možné nakazit se i z kontaminovaných předmětů (podání ruky, telefonní sluchátka, držadla v MHD, hračky, použité kapesníky…). Proto je v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění důležité zvýšeně dbát na hygienu, zejména mýt si ruce mýdlem před jídlem, nemnout si oči a obličej. Nutná je i ohleduplnost nemocných — kašlat a kýchat do kapesníku, použité kapesníky ihned likvidovat, zůstat izolován doma a nešířit tak dále onemocnění. Rouška přes obličej nemocného snižuje riziko nakažení okolí.

LÉČBA CHŘIPKY
U nekomplikovaného onemocnění stačí pouze symptomatická terapie, tedy klid na lůžku, dostatek tekutin, volně dostupné léky proti horečce (paracetamol, ibuprofen…). Vždy je nezbytné pečlivě přečíst příbalový leták. aby nedošlo k překročení maximální denní dávky, zejména u kombinovaných přípravků !!! Až pokud je onemocnění komplikováno bakteriální infekcí, zahajuje se léčba antibiotiky. Na chřipku jako takovou antibiotika neúčinkují!!!

CO JE CHŘIPKOVÁ VAKCÍNA?
Všechny chřipkové vakcíny obsahují 3 druhy usmrcených chřipkových virů (2xA a 1xB), jejich složení je každoročně upravováno dle doporučení Světové zdravotnická organizace, aby co nejvíce odpovídalo cirkulujícím kmenům chřipky.

KOMU JE OČKOVÁNÍ DOPORUČENO?
Očkování vede ve všech věkových skupinách k výraznému snížení výskytu onemocnění chřipkou a ke snížení počtu návštěv lékaře. Dále očkování snižuje potřebu hospitalizace a možnost úmrtí ve skupině rizikových osob, výskyt zánětu středního ucha u dětí a pracovní neschopnosti u dospělých.
RIZIKOVÉ SKUPINY: osoby nad 65 let, jedinci s chronickým onemocněním plic, srdce a ledvin, jedinci s metabolickými poruchami např. cukrovkou, jedinci se sníženou imunitou, obézní; vhodné je i očkování u osob, které by mohli chřipku na rizikové jedince přenést (rodinní příslušníci, ošetřující personál)
Chřipka je též riziko pro těhotné ženy, proto se očkování doporučuje těhotným ženám od druhého trimestru těhotenství a ženám, které plánují těhotenství během chřipkové sezóny.

KDY OČKOVAT?
Ideální je se nechat očkovat před zahájením chřipkové sezóny, tedy od října do listopadu. Lze očkovat i na začátku sezóny chřipky, je však nutné počítat s tím, že ochrana nastupuje až cca 14 dní po očkování.

JAK DLOUHO JSEM PO OČKOVÁNÍ CHRÁNĚN PROTI CHŘIPCE?
Dospělí a děti nad 6 let věku jsou chráněni cca za 14 dní od podání 1 dávky vakcíny. Děti od 6 měsíců do 6 let, pokud jsou očkovány proti chřipce poprvé, je nutno po 4 týdnech přeočkovat druhou dávkou vakcíny. Imunita po očkování přetrvává 6 měsíců až 1 rok. Protože virus chřipky se neustále mění, je vhodné očkování každý rok opakovat.

Zdroj: www.szu.cz

Vakcíny:

  • pro děti od 6 měsíců, těhotné, dospělé
  • schéma: 1 dávka (děti do 9 let, pokud nebyly v minulosti očkovány, 2 dávky v odstupu 4 týdnů)
  • od 2 let do 18 let
  • aplikace do nosu ve formě spreje
  • schéma: 1 dávka (děti do 9 let, pokud nebyly v minulosti očkovány, 2 dávky v odstupu 4 týdnů)