Horečka

HOREČKA je zvýšená tělesná teplota nad 38st. C. Měří se nejčastěji v podpaží nebo u malých dětí v zadečku (v tomto případě z naměřené hodnoty odečtěte 0,5st. C).

V poslední době se na trhu objevily bezkontaktní teploměry, nicméně jejich přesnost a spolehlivost je minimálně sporná. Z mé zkušenosti je obecně vůbec nedoporučuji, poměr cena a výkon je z mého odborného pohledu nepříznivá (na naměřenou teplotu bezkontaktním teploměrem má vliv mnoho věcí – opocení kůže, vzdálenost od těla při měření, osvětlení místnosti atd.). Obecně vysokou teplotu (přes 39st. C) naměří, ale hraniční (kolem 38st. C) měří nespolehlivě. Bezkontaktní teploměr je doporučován u malých dětí s doporučením, že např. v noci při teplotě dítě nemusíte vzbudit ani rozsvítit v místnosti. Domnívám se, že pokud malé dítě (zejména dítě do 1 roku) má horečku, je vhodné při kontrole teploty dítě zkontrolovat (zhodnotit stav dítěte – hydratace, barva kůže, reakce dítěte,..). Teplota je příznakem nějakého onemocnění. Není třeba (ani při velmi vysoké horečce) panikařit, ale je třeba vědět, co dělat a čeho si všímat.

CO DĚLAT PŘI NAMĚŘENÍ TEPLOTY?
1. Pokud naměřím teplotu nad 38st. C jako první věc podám lék na teplotu (antipyretikum).
2. Poté pravidelně teplotu kontroluji (po podání léků ke snížení teploty účinek nastupuje za cca 2 hodiny, po podání čípků je efekt dříve).
3. Zvážím, zda je nutná kontrola dítěte lékařem. Ne s každou teplotou musím k lékaři.
4. Další důležitá opatření: dostatek chladných tekutin (ne ledových, ale není vhodný horký čaj), možno obklady či vlažnou sprchu (ne u dětí pod 1 rok).

JAKÉ PODAT LÉKY NA TEPLOTU A JAK JE DÁVKOVAT?
Na teplotu existují obecně 2 řady léků: paralenová řada (účinná látka PARACETAMOL) a ibuprofenová řada (účinná látka IBUPROFEN). Léky se prodávají pod různými obchodními názvy, což trochu zhoršuje přehlednost pro rodiče.
Důležitých je několik věcí:
– Dávkování se řídí podle hmotnosti dítěte, ne podle jeho věku (na většině „krabiček“ je dávkování uvedeno špatně, často právě počítáno jen dle věku dítěte).
– Při horečce mohu podávat lék z paralenové řady každých 6 hodin, lék z ibuprofenové řady lze podávat každých 8 hodin. Pokud střídáte paralenovou řadu s ibuprofenovou, tak střídáte léky po 4 hodinách (tzn. podáte ibuprofen, za 4 hodiny podáte paralen, za další 4 hodiny opět ibuprofen atd.).
– Pokud musíte rozpůlit čípek, dělá se to podélným dělením čípku (účinná látka je ve špičce čípku).
POZOR NA SIRUPY IBUPROFENU: na trhu existují 2 druhy „síly“ sirupu: Ibalgin baby (Nurofen baby) 20mg v 1ml a Ibalgin junior (Nurofen junior) 40mg v 1ml (tedy dvojnásobné množství účinné látky v 1ml).

👉 Tabulka s přehledným dávkováním léků na teplotu
V tabulce uvedeno dávkování ibuprofenové řady v „síle“ 20 mg účinné látky v 1 ml sirupu (preparáty Nurofen baby, Ibalgin baby) i řady 40mg v 1 ml sirupu (preparáty Burofen junior, Ibalgin junior).

PŘÍKLAD:
Dítě váží 18 kg. Dle tabulky má dostat 8 ml Nurofen baby sirupu (= Ibalgin baby sirupu). Pokud máte doma jen Nurofen junior (= Ibalgin junior), dostane dítě pouze 4 ml sirupu (polovina z 8 ml).

KDY VYHLEDAT LÉKAŘE BEZODKLADNĚ? (tzn. podat lék na teplotu a poté ihned vyhledat lékaře):
▪ horečka u dítěte do cca 4 měsíců věku
▪ krvácivé projevy na kůži (tzv. petechie či sufuze)
▪ porucha vědomí

POZOR!
Opatrnost je nutná při užívání kombinovaných preparátů, které jsou nabízeny v lékárnách na léčbu chřipky či jiných viróz – nejčastěji jsou tyto preparáty na trhu ve formě nápojů: Coldrex, Vicks, Theraflu a mnoho dalších. Jedná se o léky s různě velkou dávkou paracetamolu. Je tedy nutno toto zohlednit při současném používání paracetamolu ke snížení teploty – nutno si vzít menší dávku samostatného paracetamolu s ohledem na jeho obsah v těchto kombinovaných preparátech.