Horečka

HOREČKA je zvýšená tělesná teplota nad 38st. C. Měří se nejčastěji v podpaží nebo u malých dětí v zadečku (v tomto případě se z naměřené hodnoty odečtěte 0,5st. C).

PŘI TEPLOTĚ NAD 38st. C SE PODÁVAJÍ LÉKY KE SNÍŽENÍ HOREČKY.

JAKÉ PODAT LÉKY NA TEPLOTU A JAK JE DÁVKOVAT?

Na teplotu existují obecně 2 řady léků: paralenová řada (účinná látka PARACETAMOL) a ibuprofenová řada (účinná látka IBUPROFEN). Léky se prodávají pod různými obchodními názvy, což trochu zhoršuje přehlednost pro rodiče.
Důležitých je několik věcí:
Dávkování se řídí podle hmotnosti dítěte, ne podle jeho věku (na většině „krabiček“ je dávkování uvedeno špatně, často právě počítáno jen dle věku dítěte).
– Při horečce mohu podávat lék z paralenové řady každých 6 hodin, lék z ibuprofenové řady lze podávat každých 8 hodin. Pokud střídáte paralenovou řadu s ibuprofenovou, tak střídáte léky po 4 hodinách (tzn. podáte ibuprofen, za 4 hodiny podáte paralen, za další 4 hodiny opět ibuprofen atd.).
– Pokud musíte rozpůlit čípek, dělá se to podélným dělením čípku (účinná látka je ve špičce čípku).

POZOR NA SIRUPY IBUPROFENU: na trhu existují 2 druhy („síly“- koncentrace) sirupu:
– Ibalgin baby (Nurofen baby) 20mg v 1ml
– Ibalgin junior (Nurofen junior) 40mg v 1ml (tedy dvojnásobné množství účinné látky v 1ml než u „baby“ varianty)

PŘÍKLAD:
Dítě váží 18 kg. Dle tabulky má dostat 8 ml Nurofen baby sirupu (= Ibalgin baby sirupu). Pokud máte doma jen Nurofen junior (= Ibalgin junior), dostane dítě pouze 4 ml sirupu (polovina z 8 ml)
.
👉 stažení ve formátu JPG

CO DĚLAT PŘI NAMĚŘENÍ HOREČKY?
1. Pokud naměřím teplotu nad 38st. C jako první věc podám lék na teplotu (antipyretikum).
2. Poté pravidelně teplotu kontroluji (po podání léků ke snížení teploty účinek nastupuje za cca 2 hodiny, po podání čípků je efekt dříve).
3. Zvážím, zda je nutná kontrola dítěte lékařem. Jistě ne s každou teplotou musím k lékaři a ihned. Záleží na věku dítěte, jeho celkovém stavu a dalších okolnostech.
4. Další důležitá opatření: dostatek chladných tekutin (ne ledových, ale není vhodný horký čaj), možno obklady či vlažnou sprchu (ne u dětí pod 1 rok).

Často rodiče hlásí, že po podání léků na teplotu teplota skoro vůbec nepoklesla. Týká se to zejména dětí do 6 let. Ty mohou mít i 8 febrilních špiček za 24 hodin – dochází opakovaně k rychlým vzestupům teplot. V situaci, kdy dítěti při naměřené teplotě 38st. C podáte lék ke snížení teploty a za 2 hodiny naměříte opět 38st. (nebo teplotu jen lehce nižší), tak si myslíte, že léky nefungují. Není to tak. Znamená to jen, že pokud byste lék proti horečce nepodali, byla by teplota nejspíše mnohem vyšší než těch 38st. C. Lék zafungoval, teplota dál nestoupla a po krátkém snížení opět dochází ke vzestupu teploty. Toto se u dětí do 6 let děje zejména první dny horeček. Signál, že se stav lepší, je delší interval mezi naměřenými teplotními špičkami.

JAK MĚŘIT TEPLOTU?

Doporučuji měřit klasickým digitálním teploměrem v podpaží, ev. u malých dětí v konečníku.

V poslední době se na trhu objevily bezkontaktní teploměry, nicméně jejich přesnost a spolehlivost je minimálně sporná. Z mé zkušenosti je obecně vůbec nedoporučuji, poměr cena a výkon je z mého odborného pohledu nepříznivá (na naměřenou teplotu bezkontaktním teploměrem má vliv mnoho věcí – opocení kůže, vzdálenost od těla při měření, osvětlení místnosti atd.). Obecně vysokou teplotu (přes 39st. C) naměří, ale hraniční (kolem 38st. C) měří nespolehlivě. Bezkontaktní teploměr je doporučován u malých dětí s doporučením, že např. v noci při teplotě dítě nemusíte vzbudit ani rozsvítit v místnosti. Domnívám se, že pokud malé dítě má horečku, je vhodné při kontrole teploty dítě zkontrolovat (zhodnotit stav dítěte – hydratace, barva kůže, reakce dítěte,..). Teplota je příznakem nějakého onemocnění. Není třeba (ani při velmi vysoké horečce) panikařit, ale je třeba vědět, co dělat a čeho si všímat.

KDY VYHLEDAT LÉKAŘE BEZODKLADNĚ?
(tzn. podat lék na teplotu a poté ihned vyhledat lékaře):
▪ horečka u dítěte do cca 4 měsíců věku
▪ krvácivé projevy na kůži (tzv. petechie či sufuze)
▪ porucha vědomí

POZOR!
Opatrnost je nutná při užívání kombinovaných preparátů, které jsou nabízeny v lékárnách na léčbu chřipky či jiných viróz – nejčastěji jsou tyto preparáty na trhu ve formě nápojů: Coldrex, Vicks, Theraflu a mnoho dalších. Jedná se o léky s různě velkou dávkou paracetamolu. Je tedy nutno toto zohlednit při současném používání paracetamolu ke snížení teploty – nutno si vzít menší dávku samostatného paracetamolu s ohledem na jeho obsah v těchto kombinovaných preparátech.