Zácpa

Cesta k úspěchu při problémech s vyprazdňováním je zavedení režimových opatření a jejich dlouhodobé dodržování. Druhou a neméně důležitou součástí léčby je změna ve stravovacích návycích.

REŽIM
Ráno nalačno po probuzení je vhodné dát vypít 1-2dcl vlažné tekutiny (mléko, ovocný džus, voda,..), poté do 30min snídaně. Po snídani zkuste na 5-10 min vysadit dítě na WC, snažit se o vyprázdnění stolice, event. podložit nohy malou stoličkou k lepšímu zapojení břišního svalstva (aby se nožky nehoupaly nad zemí, ale byly opřené). Při případném neúspěchu zkuste totéž po obědě, večeři. Zpočátku je dobré nechat na dítěti volbu, kam se bude vyprazdňovat – zda do pleny nebo na nočník či do WC. Teprve, když si zapamatuje, že s vyprazdňováním stolice už není spojený negativní zážitek (bolest, pláč, křik apod.), je na začátku cesty k úspěchu.
A nakonec pochvala za každé vyprázdnění – pozitivní motivace je pro děti velmi důležitá a usnadní vám to i další spolupráci.

ZMĚNA VE SLOŽENÍ STRAVY
Důležitá je pravidelnost v podávání stravy, 5 jídel denně (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře) vždy s dostatkem tekutin.
K snídani možno podat celozrné pečivo, tmavé pečivo, jogurty s živými bifidogenními kulturami, s müsli, obilninové klíčky, ovesné otruby, celozrné cereálie, ovoce, zeleninu. Stravu obecně (i přes den) obohatit o vlákninu. Pozor na snídaňové cereálie typu čokoládových kuliček (zcela nevhodné)! Mletá lněná semínka lze přimíchat do jogurtu, lze je přidat i do pečení, do jogurtu můžete přimíchat i obilné otruby (pokud jsou moc hrubé lze je přesít přes sítko).
Je zcela nezbytné omezit sladkosti typu oplatek, bonbonů, želé apod. včetně sladkého bílého pečiva. Když už dítě potřebuje mlsat, pak volit müsli tyčinku s obsahem ovoce, ovesných vloček a bez čokoládové polevy, nebo sušené ovoce – hrozinky, sušené švestky, jablka nebo celozrnou sušenku s obsahem lněného nebo sezamového semínka a ovesné vlákniny. Nebo nabídněte žvýkačku bez cukru (ne dítěti pod 3 roky kvůli riziku vdechnutí).
Zařazení čerstvého ovoce a různým způsobem upravené zeleniny je zcela nezbytné, nejlépe ve formě čerstvé zeleniny nabídnuté ke každému hlavnímu jídlu a ovoce jako součást svačinek. Nejsou vhodné v nadbytku banány a borůvky, ostatní druhy lze podávat dle chuti bez omezení.
Nejlépe dítě přijme změnu ve stravovacích návycích, pokud ji s ním sdílí a dodržuje celá rodina.
Zajistit dostatek tekutin přes celý den (ne černý čaj, kakao, čokoládu apod.)
            2leté dítě………750-1000ml/den
            5leté dítě………1200-1500ml/den
            10leté dítě…….1500-1700ml/den
            15leté dítě…….1700-2500ml/den
Pít hlavně obyčejnou vodu, méně ovocné šťávy, ředěné džusy, nesycené minerálky, ovocné či bylinkové čaje, kysané mléčné nápoje. Zcela nevhodné pro všechny jsou nápoje typu Coca-cola, Fanta, Sprite apod.!

TERAPIE
Při absenci stolice 2 dny je hodné podat glycerinový čípek (volně prodejný) – způsobí mechanické podráždění konečníku a vyvolá vyprázdnění. Po zavedení glycerinového čípku je vhodné dítě přimět k pohybové aktivitě a posečkat na efekt.
Pokud k vyprázdnění nedojde či je stolice stále velmi tuhá, bobkovitá, s bolestí při defekaci, či se dítě často nepravidelně vyprazdňuje, je vhodné nasazení dlouhodobější léčby na dětském středisku (po konzultaci s ošetřujícím lékařem). 

Lactulosa (volně prodejné)
Terapeutická dávka: 2-3ml/kg/den do 1-2 denních dávek – tuto dávku ponechat do stabilizace vyprazdňování tzn. pravidelného vyprazdňování stolice po 1-2 dnech, netuhé konzistence a odchodu stolice bez bolestí. Většinou trvá 3-8 týdnů.
Udržovací dávka: 1-2ml/kg/den v 1-2 dávkách – tuto dávku podávat po stabilizaci vyprazdňování na dobu minimálně cca 2-3 měsíců. Lze podávat i dlouhodobě při opakování potíží se stolici při vysazení lactulosy.

Forlax (sáčky s práškem rozpustitelným ve vodě)
– sáčky 10g: volně prodejné
– sáčky 4g: na recept
Terapeutická dávka: cca 1g/kg – ponechat minimálně 3-4 týdny
Udržovací dávka: cca 0,4g/kg – ponechat 3-4 měsíce, postupně snižovat (případně podávat obden)
Forlax nasadit až po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Důležité:
Vizuální kontrola stolice – zda neobsahuje hlen, krev, či není atypicky zbarvena. Tento stav vždy konzultujte s lékařem.