Cestování s dětmi

LÉKÁRNIČKA

LÉKY NA TEPLOTU / BOLEST + TEPLOMĚR
Mějte vždy léky z „paralenové“ (PARALEN, PANADOL) i „nurofenové“ řady (NUROFEN, IBALGIN). I pro větší děti či dospělé je s výhodou mít s sebou obě řady preparátů na teplotu. Léky na horečku se používají též ve stejném dávkování i na léčbu bolesti.
Pokud máte malé dítě (cca do 6-7 let) mějte s sebou léky proti horečce ve formě sirupu i čípků. Pokud bude mít dítě horečku a bude zvracet, musíte použít čípek, pokud naopak bude mít dítě průjem s horečkou, použijete sirup.
Podrobněji k léčbě horečky a dávkování léků na horečku 👉🏻 zde.
Důležitý je i funkční teploměr! 😉

LÉKY NA ALERGII
Na dovolené můžete relativně často zejména u malých dětí řešit vyrážku. Ideální mít s sebou FENISTIL KAPKY, které je možné použít i u dětí pod 1 rok. Při výraznější vyrážce se nebojte dávku kapek po několik dní použít v 2násobné dávce než je předepsáno.
Pro větší děti a dospělé jsou volně prodejné léky na alergii např. ANALERGIN, při větších obtíží též možno bez problémů použít 2násobnou dávku (tzn. náctiletí a dospělí 2-3 tbl./den).
Léky na alergii lze použít i ke zklidnění výraznějšího otoku po poštípání hmyzem (v kombinaci s chladnými obklady + např. FENISTIL gelem).

PRŮJEM
Pro malé děti je dobrou pojistkou případné dehydratace REHYDRATAČNÍ ROZTOK, k rehydrataci lze samozřejmě velmi efektivně použít i studený černý lehce slazený černý čaj (i v případě pokud děti odmítají rehydratační roztok, který má slanou chuť).
Velmi dobrý přípravek pro kojence i větší děti je HYDRASEC. Pro větší děti a dospělé se hodí ČERNÉ UHLÍ (váže na sebe střevní plyny, hnilobné produkty, bakterie, toxiny apod.), IMODIUM (zahušťuje při průjmu stolici a snižuje její častost, od 2 let).
Prevencí průjmovitých onemocnění kromě řádné hygieny rukou a obezřetnosti ke zdrojům pitné vody (v některých zemích doporučeno pití jen balené vody) jsou PROBIOTIKA. Pro dostatečný efekt probiotik je nutné je nasadit 3-4 týdny před plánovanou cestou a užívat je ještě cca 2-3 týdny po návratu z dovolené.

DROBNOSTI
OCCUFLASH kapky: oční dezinfekce, několikrát denně oči prokapávat při zánětu spojivek (hnisavá sekrece z očí nebo jen zarudlé podrážděné oči).
Pokud cestujete s malým dítětem (do cca 4-5 let věku) přibalila bych si mořskou vodu do nosu, případně i dekongenscenční kapky do nosu např. Olynth, Otrivin, Nasivin apod.
Prostředky k ošetření rány: dezinfekce, náplast, obvaz.
Pokud budete na dovolené pobývat v přírodě jistě přibalte repelent a pinzetu (příp. kleštičky) k odstranění klíštěte. Sady k odstranění klíštěte prodávají v lékárně.
Pokud jedete na dovolenou k moři, tak mimo opalovacího krému s vysokým faktorem (u malých dětí jistě nejvyšší UV faktor 50) přibalte PANTHENOL – k ošetření zarudlé a bolestivé kůže.

PRAVIDELNÁ MEDIKACE
Nezapomeňte na svoje pravidelně užívané léky. Nezapomeňte na pohotovostní léky např. léky z alergologie na astma, které neužíváte pravidelně, máte je užít jen při potížích – vždy brát s sebou na dovolenou!

OČKOVÁNÍ

Cestování zvyšuje riziko kontaktu s celou řadou infekčních chorob. Při cestování jsou rizikem i samotná letiště jako místa vysoké kumulace osob. Proti některým nemocem nás může ochránit očkování – např. očkování pro břišnímu tyfu, žluté zimnici, žloutence A. V ČR máme velkou výhodu, že celá řada očkování je částečně či plně hrazena z veřejného zdravotného pojištění, některá jsou s velkou výhodou právě i pro cestovatele – např. očkování pro meningokokům a pneumokokům.